Hier worden (onregelmatig) enkele platen naar voren gehaald. Bekende en onbekende namen. Alle titels zijn aanwezig in de collectie van BasisBibliotheek Maasland. Indien er weinig vraag naar is dan worden deze titels doorgeschoven naar het (schoenendoos)magazijn, waardoor ze beschikbaar blijven. In fysieke vorm, waardoor je de feel and look kunt blijven ervaren (de grote makke van het illegale én legale downloadgebeuren) van het werk.
Korte inleiding
In de collectie van Basisbibliotheek Maasland zijn ruim 22.000 cd's opgenomen. De laatste jaren worden cd's waar weinig vraag (meer) naar is doorgeschoven naar het magazijn. Tussen die titels zitten platen die een groter publiek verdienen. Vanaf deze pagina kunt u doorklikken naar korte besprekingen van dit soort cd's. Of cd's die nog niet in het magazijn staan maar "iets" hebben. Cd's die "verwijzen" naar andere muziek. Cd's die deel uitmaken van de alsmaar langer wordende lange staart. Leidraad om dit soort cd's onder uw aandacht te brengen is een tekst van Raymond van den Boogaard. En een column van Hooijer uit Oor (1995). Of deze uitspraak van Jools Holland: Maar als ik mezelf wil vermaken, richt ik me doorgaans op het grote geheel van wat in het verleden gemaakt is. Ik zou gek zijn om te veronderstellen dat iets dat afgelopen week ontstaan is beter is dan alle dingen die de afgelopen duizend jaar zijn gemaakt. Uiteraard verwijst de lange staart naar het begrip 'the long tail'.
Alfabetisch overzicht
Klik hier voor een artikel over empathie in drie liedjes (van David Forman, Sam Baker en Rodney Crowell.
Dat verdomde toeval
Op woensdag 10 januari 2007 schreef Raymond van den Boogaard onder de kop Dat verdomde toeval onderstaande woorden in NRC Handelsblad:
Hoe vaak heb je dat, een kunstervaring waarbij je denkt: yes! En die vervolgens deel gaat uitmaken van je eigen wereld? Ik zie mezelf nog eenzaam op bed liggen op een winternacht in 1987, mij vergapend aan het verschijnsel kabeltelevisie waarmee ik door langdurig verblijf in den vreemde voor het eerst kennismaakte. Vooral de muziekzender MTV fascineerde mij. Om half vier in die nacht was daarop een meneer met een rauwe stem te zien, die met poppen in de weer was en af en toe op een verwarmingsbuis sloeg. Ik was er geheel kapot van en noteerde zijn naam: ene Tom Waits Hij heeft mij sindsdien nimmer teleurgesteld.
Zo heb ik dus, door de jaren heen, een persoonlijke verzameling favoriete boeken, films, muziek, dichtwerk en beeldende kunst opgebouwd - net als iedereen, hoop ik. Het bestaan van die galerij is reden tot vreugde - zonder die kunstuitingen zou ik minder bestaan.
Toch knaagt de twijfel: hoeveel schrijvers, regisseurs en andere kunstenaars bestaan er die voor mij geknipt zijn en die mijn leven zouden verrijken, maar wier bestaan mij gewoon bij toeval niet bekend wordt, omdat niemand eraan denkt me een mailtje te sturen. Of omdat ik vóór half vier s nachts in slaap ben gevallen of gewoon te lui of te druk of te verstrooid ben om die ene recensie te lezen die me op het spoor had kunnen zetten? Of omdat de kunstenaar zelf me op een dwaalspoor helpt: die kutfilms die Bertolucci nu al decennia maakt, doen geenszins vermoeden dat een van zijn eerste, Il Conformista, mij zó heeft beïnvloed. Gelukkig ben ik in 1970 bij toeval een bioscoop binnengelopen.
Het is een onverdraaglijke gedachte: dat je door stom toeval heel veel essentieels mist. We denken dat wij kiezen, maar in de kunst bestaan geen adequate stemwijzers. Het lot regeert. Hetzelfde geldt trouwens voor vrienden en, sterker nog, voor vrouwen. Als je daaraan denkt, wordt het pas echt pijnlijk.
Ik spreek mijzelf vermanend toe: je hebt toch al - om ons even tot de kunsten te bepalen - kasten met dierbare boeken, meer muziek op cd dan je in jaren kunt horen, en mogelijkheden om desnoods tot in de verste uithoeken der aarde films te gaan zien of tentoonstellingen te bezoeken? Maar koud heb ik mijzelf langs deze lijnen weer enigszins tot rust gebracht of iemand mailt mij een uitspraak van de Kroatische filosoof Dalibor Cvitan toe: niets in deze wereld kan door iets anders vervangen worden. Een onrustig leven gaapt mij tegemoet.
Er zijn twee soorten vroeger
Vroeger. Er zijn twee soorten vroeger: vroeger dat je zelf hebt meegemaakt en vroeger dat er al was toen jij er nog niet was. Dat laatste vroeger is voor mij in principe net zo nieuw als de toekomst. Daarom begrijp ik eigenlijk nooit zo goed waarom in de popmuziek zo gedweept wordt met de actualiteit. Ik hoor liever obscure negers uit de jaren veertig en vijftig (er gaat een wereld voor je open) dan het zoveelste eigentijdse rap-plaatje van een gemiddelde Oprah Winfrey-gast. Want die neger uit de jaren veertig of vijftig komt wat mij betreft van een andere planeet. Hank Ballard and the Midnighters of The Five royals zijn voor mij compleet science fiction. Nog zo'n gouden tip: Howlin' Wolf is God en duivel in één persoon en dat allemaal voor een lullig Best of cd-prijsje van rond de vijftien gulden. Waarom zou ik de kas van Snoop Doggy Dogg spekken als hij zometeen toch een decenniumpje of wat zakkies moet gaan plakken? Waarom moet ik me kapot ergeren aan Eddie Vedders gezeur over de lasten van het beroemd zijn, als ik me gek kan genieten aan de rockabilly-peiode van Johnny Burnette, die - hoe prachtig staat het niet vermeld op de hoestekst - 'was sadly drowned while on a fishing trip on august 14, 1964'? Wat moet ik met jungle als ik de Jimmy Castor bunch heb? Gekker nog, wat moet ik met ambient als ik Mahler, Tsjaikowski en Dvorak ongedraaid in de kast heb staan?
In deze Oor wordt experts gevraagd hun toekomst-tips te geven. Ja, ga er maar eens lekker voor zitten. Daar komen ze weer voorbij: dozijnen nieuwe namen waarvan 98% over een jaar weer genadeloos 'uit' zal zijn. Al die experts zitten trouwens met hun handen in het jaar als ze zo'n lijstje moeten samenstellen. Want het is januari en er komt bijna geen fatsoenlijke plaat uit. In plaats van ons nou eens dingen aan te raden die onsterfelijk goed zijn en waarvan zij onvoorwaardelijk houden, komen ze - onder druk van het actuele media-denken, terreur! - hapsnap op de proppen met naampjes van artiesten die ze zelf nog nauwelijks gehoord hebben. Flipperkast-beleid! Welke droplul van een redacteur heeft dit toppunt van oppervlakkige name-dropping bedacht? Als ik me niet vergis was het die nare Tom Engelshoven. Goddank kan ik hem niet corrigeren. De toekomst?August 14, 1964. Onthoud die dag! It was the day music died. 'While on a fishing trip'.
Hooijer in zijn column Landleven (Oor, nummer 79 - 28 januari 1995) Hooijer = Tom Engelshoven (hoofdredacteur van Oor).
'Duke Ellington werd ouder en beter' : voor muzikale omnivoor Jools Holland is nummers schrijven een onbedwingbare behoefte.
Op zaterdag 4 april 2009 verscheen onder bovenstaande kop (en ondertitel) in NRC Handelsblad de weerslag van een gesprek van Hester Carvalho met de Engelse pianist, bandleider en tv-rpesentator Jools Holland. Hij zegt daar (veel korter) als columnist Hooijer hetzelfde over "nieuwe" muziek.
Vraag: Heeft u een nostalgische smaak?
Holland: Ik hou van alles, uit alle tijden. Kunst, muziek, bouwkunst, een liedje in de bar. Ik ben geen nostalgisch mens, ik prijs me juist gelukkig dat ik in deze tijd leef. Tegenwoordig kun je overal kennis van nemen. Als je de schilderijen van Albert Cuyp wil bekijken, vlieg ik naar Nederland, als je moderne kunst wil zien, ga ja naar Whitechapel Gallery in Londen. Dat wil zeggen, nu het nog kan. Waarschijnlijk is dat binnenkort afgelopen, gezien de financiële problemen.
Maar als ik mezelf wil vermaken, richt ik me doorgaans op het grote geheel van wat in het verleden gemaakt is. Ik zou gek zijn om te veronderstellen dat iets dat afgelopen week ontstaan is beter is dan alle dingen die de afgelopen duizend jaar zijn gemaakt.
Lange staart / the Long tail
Klik hier voor een artikel over de lange staart in de bibliotheek van Oss
Klik hier voor een artikel in de Nederlandse of Engelse wikipedia
Andere artikelen over muziek
Datum | Titel | Omschrijving | ||
12-7-2015 | Platen van de jaren tien, per jaar | Van 2010-2015, tien per jaar + enkele suggesties | ||
Platen van de jaren nul, per jaar | Van 2000-2009, tien per jaar + enkele suggesties | |||
Platen van de jaren negentig, per jaar | Van 1990-1999, tien per jaar + enkele suggesties | |||
Platen van de jaren tachtig, per jaar | Van 1980-1989, tien per jaar + enkele suggesties | |||
Platen van de jaren zeventig, per jaar | Van 1970-1979, tien per jaar + enkele suggesties | |||
Platen van de jaren zestig, per jaar | Van 1960-1969, 5-10 per jaar + enkele suggesties | |||
Platen van de jaren vijftig, per jaar | Van 1955-1959, vijf per jaar + enkele suggesties | |||
1-7-2015 | Here we are now, entertain us | Regels uit 'Smells like teen spirit' van Nirvana's 'Nevermind', dé plaat van de jaren negentig. Artikel met dé zestig platen uit de jaren negentig. | ||
4-5-2015 | De vrijheid om te lezen | Sam Cooke, Bill Fay en William Tyndale komen samen tijdens de nationale dodenherdenking. This magic moment en Who is the sender? | ||
22-4-2015 | When he left, he took to the road with his guitar and a pen and never looked back | In de rubriek 'How to buy' bepalen lezers de 'beste' tien platen van een bepaalde artiest. In mei was Townes Van Zandt aan de beurt. | ||
12-4-2015 | Death is no dream, for in death I'm caressing you | Regels uit Gloomy sunday van Billie Holiday. Dinsdag 7 april 1915 werd ze geboren. Een reden om haar te herdenken en te verwijzen naar een bijzonder prentenboek (Doodgewoon) en een tentoonstelling in Het Depot in Wageningen (Dood en Leven). | ||
19-3-2015 | What'll I do when you are far away | Bob Dylan zingt op zijn 'Shadows in the night' tien liedjes uit the Great American Songbook, die ook door Sinatra zijn gezongen. Maar critici vergeten een cruciale Sinatraplaat te noemen. | ||
31-12-2014 | Het werd, het was, het is gedaan. | Terugblik op 'de beste' platen van 2014; met een persoonlijke favoriet. | ||
14-12-2014 | Wij kunnen u niet beloven dat het alle dagen feest zal zijn | Lieven Tavernier over zijn nieuwste cd en 'het leven' | ||
25-7-2014 | De indruk die jij achterliet zal onuitwisbaar blijken / Jij was uniek en dus met niemand ooit te vergelijken | "Afscheid" van de in 2013 overleden Peter Koene. | ||
28-5-2014 | All I ask of you / is forever to remember me / as loving you | Een liedje als troost nodig is. | ||
10-5-2014 | It was wonderful because I knew that everything that was important in the whole world was on this porch. | Allen Toussaint over de achtergrond van zijn 'Southern nights' (van de cd Songbook, uit 2013). | ||
15-10-2013 | Zullen we nou eens de echte grote singer-songwriters verantwoord op een rijtje zetten? | Een poging de belangrijkste singer-songwriters en hun beste cd's op een rijtje te zetten. | ||
17-9-2013 | Her face was blood and diamonds / He remembers her that way | Sam Baker's Odessa en de tien deugden/waarden voor de moderne tijd | ||
8-9-2013 | If you're not personally involved in it, it's not going to work right for you. | Johnny Cash (10 jaar geleden gestorven) over involvement. | ||
4-8-2013 | You built your tower strong and tall / Can't you see it's got to fall some day | Liedjes van Townes Van Zandt en Jonas Winterland voor een begrafenis of crematieplechtigheid. | ||
18-6-2013 | ... gespecialiseerd in zonde, biecht, zielsonderzoek, hoop en verlossing. Veel schuld en boete. Nou ja, dat, en auto's en meisjes. | Tom Engelshoven over voorganger Bruce Springsteen. | ||
1-6-2013 | It has become that time of evening when people sit on their porches, | Knoxville, summer of 1915 - zomergevoel in een lied-"je" | ||
20-5-2013 | So soon you'll be gone to that wide world | Een liedje van Peter Hammill over uitvliegende kinderen brengt andere songs in herinnering. | ||
28-3-2013 | Citaat 15 - I'll be your Emmylou | Regels uit een liedje van de Zweedse groep First Aid Kit: Emmylou. | ||
23-12-2011 | 36 andere cd's om in 2012 te leren ontdekken | |||
Dé 34 platen van 2011 | ||||
24-5-2011 | Bob Dylan 70 jaar | |||
21-3-2011 | 1 april - 40 jaar Oor | |||
4-1-2011 | Laat me nooit alleen | Over de film Never let me go | ||
20-1-2010 | They say death is a tragedy | Bij het overlijden van Kate McGarrigle | ||
24-12-2009 | De 37 topplaten van 2009 | |||
22-9-2009 | Little red Corvette | Beschouwing over Odessa van Sam Baker | ||
8-9-2009 | Sea of tears & de jaren nul | Artikel over Sea of tears van Eilen Jewell | ||
7-3-2009 | Music that comes from a far better land | Over 'Cross the Green mountain van Bob Dylan | ||
2-2-2009 | Zestig uur The Wire | Over de tv-serie The Wire | ||
17-12-2008 | 2008 - A virtual landslide | |||
28-10-2008 | John Gorka was in Nederland. John who? | |||
26-8-2008 | Lezing Bert van de Kamp over Bob Dylan | |||
22-2-2008 | Robert van der Ende wint muziekquiz | |||
29-1-2008 | Canon van de Nederpop | |||
7-11-2007 | Slow muziek en de plaat van 2007 | |||
27-6-2007 | Zomerplaten | |||
9-10-2006 | Begrafenismuziek | Ruim 50 sugegsties voor begrafenis of crematie |